סמול טוק: איך לגרום לכך שסיפורי קריירה שלך יישמעו יותר מעניינים?

אני הראשונה שאודה בזה: סמול טוק יכול להיות פשוט משעמם. כן, אלה הן מילות הקדמה מקצועיות מקובלות אבל גם אתם וגם אני יודעים שלעיתים קרובות אנחנו צריכים להתכונן למה שנראה זרם אינסופי של סיפורים בנאליים להכאיב.
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

אחרי הכול, אם תשאלו אותי במהלך אירוע נטוורקינג מה עשיתי במשך סוף השבוע, לא באמת יעניין אתכם לשמוע על תרגול היוגה שלי, איך ביליתי בים עם הנכדים וגם הצלחתי לשוחח עם מעסיק שלא ענה לי במהלך כל השבוע. סביר להניח שלא ממש תרצו לשמוע כל פרט ופרט .

כולנו מרגישים לעיתים את הלחץ הזה שאין להכחישו, למלא בתוכן שתיקה לא נוחה, דבר שמוביל לסיפורים, ובכן – לא כל כך מרתקים שאנחנו פולטים מעת לעת.

עם זאת, זה לא חייב להיות כך. להלן מספר טיפים שיכולים להפוך סיפור משעמם ליותר מעניין:

  1. תגיעו מוכנים

לפני שנמשיך הלאה, בואו נבחן את החלק הראשון של הבעיה: רוב האנשים לא חושבים שהסיפורים שלהם מעניינים, פשוט משום שהם לא באמת מספרים סיפור. אחרי הכול, תשובה לשאלה סטנדרטית כמו "איך היה היום שלך"  במשפט כמו "היה בסדר, איך אצלך?" לא נחשבת כסיפור מרתק.

לכן, החלק הראשון בתהליך הוא באמת לספר סיפור. בין שהוא על הקפה ששפכת על שולחן העבודה שלך ממש על הבוקר, על פרויקט מעניין שהעסיק אותך במשך היום, או שיחה משעשעת שניהלת עם עמית לעבודה מוקדם יותר – מצאו משהו שיש לו התחלה, אמצע וסוף ושמגיע מעבר למספר מילים קצרות וחסרות התלהבות.

גם אם זה לא מונולוג מרגש שיקבל את ההשלמה הטובה ביותר על ידי תזמורת כלי מיתר, כדאי לבוא מצוידים בסיפור שניתן להמשיך ממנו שיחה – זה יכול לעזור.

2. תפסיקו לחרטט

בואו נודה בכך – סמול טוק יכול להיות לא נוח ועלול לגרום לחלק מאיתנו לדבר בצורה לא עניינית  ולהחמיץ את העיקר בסיפור. אחרי שגיששנו את דרכינו באמצעות מילים חסרות תוכן מגיעים לחלק העסיסי בסיפור.

לרוע המזל, ההקדמה הארוכה הזו הופכת את הסיפור הדל ליבש עוד יותר וזה מה שאנחנו בוודאות מנסים למנוע.

אז, ללא קשר אם אתם מספרים אנקדוטה במפגש נטוורקינג, בראיון עבודה או סתם לקולגה בעבודה, עשו את מיטב המאמצים להמעיט בחרטוטים ולהגיע לחלק המהותי של הסיפור. זה ישאיר את הקהל שלכם הרבה יותר קשוב.

3.מצאו מכנה משותף

קרה לכם שחבר הכריח אתכם לשבת ולעבור איתו על כל התמונות מהחופשה האחרונה שלו? רוב הסיכויים הם שהייתם משועממים עד מוות. זה נשמע אכזרי אבל זהו הטבע האנושי – אנחנו מוצאים עניין מועט מאוד בדברים שלא נוגעים לנו ישירות.

אם אתם באמת רוצים שהצד שני ימצא עניין במה שאתם מספרים לו, טוב יהיה אם תבססו את הסיפור שלכם על משהו שיש לכם במשותף.

זה יכול להיות עניינים משותפים, בתי ספר, תנועות נוער, תחביבים, שירות צבאי, משפחה, אדם ששניכם מכירים. שימו לב, כדי להפוך את הסיפור שלכם למרתק , חשוב ביותר לשוחח על נושא משותף לשניכם.

4.אל תדלגו על כל הפרטים

ייתכן שתתפתו להשמיט את כל הפרטים שמעורבים בסיפור. נכון, לעיתים הם יתנו נפח מליצי או תחושה שהם מיותרים ואתם בטח לא רוצים לבלבל למישהו במוח במאמץ לתאר כהלכה משהו חסר חשיבות.

יחד עם זאת, זכרו שמספר פרטים הם מה שייתן לסיפור שלכם חיים ועניין כך שטוב יהיה אם תעמדו בפני הדחף לדלג על כולם.

תחשבו על זה: האם הייתם רוצים להקשיב לסיפור שבו התפאורה לא הוצגה וכל מילות התואר הושמטו? כנראה שלא. לאנקדוטה שלכם על הפרזנטציה שהצגתם לא יהיה רושם כה רב אם לא תספרו עד כמה הייתם עצבניים לפני כן.

כלומר, בעוד שלא כדאי להגזים עם הפרטים הקטנים בסיפור, אל תהססו לתת תיאורים ולהיות תיאטרליים במידה מסוימת כדי לשמור על עניין.

5.תעשו את זה קצר

כדאי שתעשו מאמץ לספר את הסיפור באופן קצר יחסית – אחרי הכול, יש סיבה לשם סמול טוק. אם הסיפור שלך נמשך מעבר לדקה (וכן, כדאי להשאיר זמן לנשימה), הוא כנראה ארוך מידי.

אני מבינה – אתם דואגים שאולי סיפור תמציתי יוביל לשקט מביך אפילו עוד יותר, אבל זכרו שאתם בעצם מנהלים שיחה – לא מעלים הופעה! אתם לא רוצים להשתלט על הדיון מבלי לאפשר לצד השני להגיב.

סמול טוק הוא מילות הקדמה פשוטות – לא משהו שמיועד לחפור בתוך מחשבותיכם, רגשותיכם ושאיפותיכם העמוקים ביותר. זה כלי נהדר למלא את השקט בתור ארוך או בקבלת פנים מביכה, אבל אין להכחיש שהוא גם עלול להוביל לשיתוף של סיפורים משעממים למדי.

לפני שאתם פותחים באנקדוטה רק כדי לומר משהו, שאלו את עצמכם: אם מישהו אחר היה מספר לכם את הספור הזה, האם הייתם מוצא אותו מעניין במידה כלשהי? אם תשובתכם היא "לגמרי לא", כנראה שעדיף שתשאלו את הצד השני שאלות כדי לעורר את השיחה, או – אם אתם בספק – סמכו על התחליף המהימן של שיחה על מזג האוויר.

איך לבנות רשת קשרים איתנה

דילוג לתוכן